Wystawy

Miasto w kadrze
wystawa Miłosza Zawistowskiego
2 czerwca do 30 czerwca 2017 roku

Malownicze zaułki, wąskie, gwarne uliczki, historyczne panoramy wznoszące się ku górze strzelistością wież zabytkowych kościołów bądź miejskich ratuszy. Taki obraz zapewne pojawia się w głowach większości z nas gdy myślimy o miastach i ich przedstawieniach w sztuce. Piękno i dostojność staromiejskiej tkanki jest dla mieszkańców powodem do dumy, funkcjonując w ich świadomości jako przykłady wspaniałych osiągnięć dawnych pokoleń. Jak zatem powinien wyglądać malarski portret współczesnego miasta? Jaką wartość stanowią dla nas przykłady architektury powstałej w ostatnich dekadach? Na te pytania postaram się odpowiedzieć prezentując cykl pięciu prac olejnych na płótnie o wymiarach 150 na 200 centymetrów. Każdy z obrazów przedstawia określoną realizację architektoniczną wzniesioną w przestrzeni mojego rodzinnego miasta Lublina w okresie od lat powojennych po dzień dzisiejszy. Wspólny mianownik wszystkich prezentowanych dzieł stanowi, przypominająca kadr filmowy, fragmentaryczna kompozycja oraz wyrwanie portretowanej budowli z kontekstu otoczenia. Zabieg ten odnosi się zarówno do cech nurtów architektonicznych w jakich owe realizacje powstały, a także do chęci pozostawienia neutralnego gruntu do interpretacji prac przez widzów.

Miłosz Zawistowski ur. 1992 w Lublinie. Absolwent Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Dyplom w 2016 roku z malarstwa w pracowni dr. hab. Sławomira Tomana. W latach 2008-2011 uczeń studium plastycznego lubelskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w pracowni mgr. Waldemara Figla. Uczestnik wystaw zbiorowych oraz indywidualnych. Były członek studenckiego koła malarskiego przy WA UMCS. W swojej twórczości odwołuje się do tematów swoich zainteresowań, motywów architektonicznych oraz geometryzacji przedstawianych form, nadając im przy tym nieco surrealistycznego charakteru. Malarstwo cechuje ponadto intensywna, wielobarwna paleta kolorystyczna. Poza malarstwem interesuje się również architekturą i urbanistyką a także instalacją artystyczną.


Przeobrazowania
wystawa Klaudii Olander
31 marca do 31 maja 2017 roku

„Przeobrazowania” to 4 mini cykle fotografii autorstwa Klaudii Olender, prezentujące najciekawsze prace, które powstały na przestrzeni ostatnich lat. Obrazy za pomocą gry świateł, cieni, metafor i niedopowiedzeń poruszają temat naszych relacji z otoczeniem, stanowią demistyfikację rzeczywistości i parabolę lęków „współczesnego” człowieka, zabierają nas w podróż po świecie, widzianym inaczej. Przeobrazowania to transformacje twarzy, rzeczywistości, struktur, przedmiotów, miejsc do kreacji własnego obrazu codzienności. Inna perspektywa spojrzenia skłania do odkrywania nowych znaczeń i pojęć, przenosi nas w paradoksalnie inną rzeczywistość.

Klaudia Olender, z urodzenia i z wyboru lublinianka. Absolwentka filologii polskiej, teatrologii i kulturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, autorka reportaży, wywiadów, fotografii, aktywistka, działaczka kultury, uczestniczka kilku wystaw zbiorowych i produkcji filmowych (w pionie kostiumograficznym). Entuzjastka eksperymentów z pogranicza szeroko pojętej sztuki. Uwielbia kino, zabawy językiem, kawę i zapach świeżo krojonych ogórków, ma uczulenie na dźwięk budzika.


Lustra Emocji
wystawa malarstwa olejnego Grzegorza Szczuki
3 lutego do 31 marca 2017 roku

Grzegorz Grzeh Szczuka – artysta od wielu lat związany z branżą mediów i sztuki. Urodzony w Rzeszowie 1985 roku, młode lata spędził w łańcucie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu, Międzynarodową Szkołę Charakteryzacji Filmowej Ewy Marii Dziewulskiej i NOVA Centrum Edukacyjne. Na co dzień pracuje jako charakteryzator i stylista przy polskich i zagranicznych produkcjach filmowych, reklamach, teledyskach i pokazach mody, a także szkoleniowiec w warszawskiej Wyższej Szkole Artystycznej. W wolnych chwilach pielęgnuje swoje pasje: malarstwo i rysunek.

LUSTRA EMOCJI to kolejna, po ZWIERCIADŁACH DUSZ, seria 13 obrazów olejnych. Specyficzny pamiętnik ludzi, wydarzeń i odczuć z ostatnich 5 lat spędzonych w dużym mieście. Seria ta jest swego rodzaju pamiątką, ale także katharsis myśli, które każdy odczyta na swój wyjątkowy sposób.